TANI OTOŠI 1

 

Na prvém obrázku jsou tori a uke v obranném postoji. Tori soupeře vychyluje vpravo vpřed a naznačí útok vpřed chvatem joko otoši. Uke se zapře a přenese svou hmotnost z pravé nohy na levou. V ten okamžik tori silně zatáhne levou paží dolů, pravou jej objímá a tlačí vlevo vzad. Současně sklouzne levou nohou za ukeho levou tak, že kotníkem své levé blokuje jeho patu - obr. 3. Hod dokončí pádem za soupeře za stálého, velmi silného tahu levé paže

k zemi - obr. 4.  

 Důležité body:

1. Jestliže tori netáhne ukeho dostatečně silně levou paží k zemi, vystavuje se nebezpečí jeho protichvatu.

2. Tori musí předvídat pohyb ukeho a připravit si nástup pravou nohou  k jeho levé.

3. Zakročení levou musí tori provést co nejdále za soupeře.

 

Poznámka:

Rozdíl mezi tani otoši a joko otoši je ve směru pádu ukeho.

 TANI OTOŠI 2

 

Uke je v hlubokém pasivním postoji, přičemž se drží toriho pouze levou paží. Tori drží pravou rukou ukeho za levým límcem, levou za konec rukávu. Jedním nebo několika kroky v cugi aši dostane soupeře do pohybu a snaží se vyvolat jeho reakci vzad - obr. 1.

Jestliže soupeř reaguje vzpřímením a přenesením hmotnosti vzad na své paty, tori pravou nohou zakročí za něj a oběma pažemi se snaží jej udržet ve vychýlení vzad - obr. 2.

V konečné fázi padá tori přímo za ukeho, při čemž pravou nohou dokračuje až za soupeřovu pravou patu - obr. 3.

 Důležité body:

1. V přípravné fázi chvatu, kdy se tori snaží vyvolat ukeho reakci vzad, musí tori správně koordinovat pohyb v cugi aši s prací paží. V případě, že zatažení je příliš silné, uke neudrží stabilitu a spadne na kolena. Pak může tori plynule pokračovat do žuži gatame.

 Varianta:

V závěrečné fázi chvatu může tori levou rukou přehmátnout a uchopit soupeře za nohavici na vnitřní straně jeho levého stehna a zároveň zvedat ke svému levému boku. Tuto variantu skvěle ovládají gruzínští borci.