OKURI ERI ŽIME

Je nejčastěji používaným a také nejúspěšnějším škrcením. Má řadu variant a lze je uplatnit v mnoha standardních situacích.

Horní obrázek ukazuje nejčastější situaci, kdy tori útočí shora po nezdařeném útoku ukeho. Oběma nohama jej zablokuje a přitiskne k tatami. Pravou rukou drží levý límec kimona pod levým uchem soupeře, levou rukou drží pravý límec kimona na soupeřově hrudníku. Důrazným tahem obou paží proti sobě, tori škrcení dokončí. Obrázek vpravo ve středu ukazuje stejný úchop rukou.

Variantu úchopu znázorňuje střední obrázek vlevo, kdy tori drží oběma rukama levý límec kimona.

Levý spodní obrázek ukazuje nejúčinnější variantu, která bývá nazývána goši žime. Uke je ve vzporu klečmo, nebo leží na břiše a tori ho škrtí z boku. Nejprve jej zablokuje silným tlakem pravého boku na jeho levé rameno. Pak zasune pravou paži do jeho pravého podpaží a uchopí levý límec kimona. Levou rukou uchopí límec ukeho kimona pod jeho pravým uchem a škrcení dokončí přenesením své hmotnosti před soupeře, nohy pracují jako při kesa gatame. Důležitá je neustálá kontrola ukeho levého ramene, neboť při její ztrátě může zaútočit rotací trupu a toriho udržet v uširo kesa gatame.

Obrázek vpravo dole ukazuje nasazení okuri eri žime od hlavy soupeře. Lze je nasadit, když je uke na čtyřech nebo leží, ale také v postoji, když se nepřiměřeně předklání. Levou rukou drží tori levý límec ukeho, pravou svírá jeho šíji seshora. Škrcení tori dokončí rotací trupu ve směru zatažení límce horní, tj. pravé ruky. Jestliže tori útočí tímto chvatem v postoji, může škrcení dokončit, až když je soupeř převeden do ležící polohy.